Zajęcia Joga

    
Warsztaty przeznaczone dla poszukujących harmonii, spokoju i zdrowego ruchu, który przełoży się na lepszą sprawność fizyczną i samopoczucie. Joga pomoże się wyciszyć i zapewni relaks. Poprawi postawę zmniejszając jej wady. Joga odciąży przemęczone mięśnie i uaktywni te, które nie pracują.
   Zajęcia skierowane są zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jogą, jak i dla tych, dla których stanowi ona już element ich życia.

Yoga - lekkie i przyjemne ćwiczenia / asany/ , które usprawniają nasz kręgosłup oraz uczą prawidłowego oddechu i relaksacji. W ciągu 1 godziny wykonujemy zestaw asan, które uruchamiają mięśnie całego ciała. Trener - pani Alicja Sobańska posiada wszystkie niezbędne uprawnienia do nauki yogi i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z osobami w wieku 50+.


 Proponowane terminy zajęć umieszczone są w części Harmonogram. Program zajęć został tak przygotowany, aby można było uczestniczyć w dowolnych zajęciach bez specjalnego przygotowania.
Zajęcia trwają 60 minut i odbywają się raz w tygodniu w grupach 8 - 10 osobowych.
Tai chi qigong
 
Ćwiczenia dla zdrowia i długowieczności
 
Tai chi qigong to ćwiczenia w odpowiednio dobranych sekwencjach, pozwalających uzyskać efekt  kierowania energią w czasie wykonywania specjalnych zestawów ćwiczeń oddechowo-ruchowych.
Ćwiczenia mają charakter statyczno-dynamicznych pozycji i ruchów połączonych w ściśle określone kombinacje i sekwencje. Poprzez rozluźnienie i śledzenie oddechu w czasie wykonywania ćwiczeń następuje rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Krew dociera bez przeszkód do wszystkich części ciała. Znikają nieprzyjemne stany zimnych rąk i stóp, ogólnego wychłodzenia, zmniejszają się bóle reumatyczne. Następuje uspokojenie umysłu, poprawia się zdolność koncentracji. Podczas oddychania brzusznego organy są w naturalny sposób masowane i stymulowane. Pracująca przepona wpływa dobroczynnie na serce. Pogłębia się oddech, samoczynnie wydłuża się podczas systematycznej praktyki. Śledzenie oddechu rozluźnia mięśnie twarzy, gardła, wzmacnia pracę płuc. Stąd ćwiczenia tai chi qigong zalecane są w Unii Europejskiej jako ćwiczenia wskazane w rehabilitacji układu ruchu, jak i kardiologicznej.
Poprawia się ogólny stan zdrowia, w połączeniu z odpowiednimi pozycjami tai chi qigong działa leczniczo. Należy nadmienić, że podczas ćwiczeń oddechowo-rozluźniających odkrywa się energetyczną strukturę ciała poprzez własne odczucia. Naturalny, długi oddech oraz maksymalne rozluźnienie jest podstawową składową ćwiczeń. Bez nich byłyby one tylko ćwiczeniami fizycznymi o ograniczonej skuteczności.
Tai chi qigong jest systemem opartym na naukach medycyny chińskiej. Wielokrotne powtarzanie sekwencji ćwiczeń daje odczuwalną poprawę stanu zdrowia, zarówno w przypadku urazów, jak i w stanach zwyrodnieniowych oraz schorzeniach przewlekłych.  Tai chi qigong to jedna z metod, która przyczynia się do utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oraz do usunięcianapięć i blokad energetycznych w organizmie. Precyzyjne wykonywanie ćwiczeń według obowiązujących zasad, to ćwiczenie płynności, harmonii i piękna w ruchu.
Ćwiczenia szczególnie wskazane dla osób z problemami zdrowotnymi, przeznaczone dla osób w każdym wieku oraz nie mających wcześniejszego przygotowania ruchowego. Prowadzone są z uwzględnieniem indywidualnych możliwości ruchowych.
Do ćwiczeń potrzebny jest luźny wygodny strój sportowy oraz miękkie sportowe obuwie. Najlepiej na ćwiczenia przeznaczyć godziny przed śniadaniem lub przed kolacją. Ćwiczenia przy sprzyjających warunkach atmosferycznych mogą być wykonywane na zewnątrz. Nie wymagają żadnego sprzętu do ćwiczeń, chociaż można je urozmaicić dodatkowo krótkimi kijkami, wachlarzami itp.